Lektion : Machofabriken – Att säga ifrån
Beskrivning
Ett lektionspass om killar, grupptryck och civilkurage
Avsändare: MÄN och Unizon
Målgrupp: Högstadiet och gymnasiet
Lektionstyp: Film, strukturerade samtal, reflektion kring normer
För dig som lärare
Detta lektionspass ger ett färdigt och tryggt upplägg för att arbeta med elevers förmåga att säga ifrån och agera när någon utsätts för kränkningar eller våld.
Passet är en del av Machofabriken, ett metodmaterial utvecklat för skolans långsiktiga arbete med jämställdhet och våldsprevention.
Om lektionspasset
I Att säga ifrån arbetar eleverna med varför det ofta är svårt att ingripa trots att man ser att något är fel, och hur tystnad och passivitet kan bidra till att kränkningar normaliseras.
Genom film, smågruppssamtal och gemensam reflektion får eleverna:
- analysera hur gruppnormer och status påverkar beteenden
- reflektera över hur sexualiserade trakasserier upprätthålls utveckla konkreta sätt att ingripa, säga ifrån och stötta andra
- Passet är innehåller ett lärarstöd och är utformat för att möjliggöra fördjupade samtal utan krav på privata berättelser.
Koppling till Lgr22 och Gy11
Passet stödjer skolans uppdrag att:
- arbeta med sexualitet, samtycke och relationer
- främja alla elevers lika värde, trygghet och integritet
- utveckla elevers förmåga att göra etiska ställningstaganden och ta ansvar i sociala sammanhang
Det kan kopplas till samhällskunskap och skolans övergripande värdegrunds- och likabehandlingsarbete, både i grundskolans senare år och i gymnasieskolan.